U petak 11.11.2016.g.  Osnovnoj školi Mehmed beg Kapetanović Ljubušak zvanično smo isporučili kontejner za odlaganje korištene odjeće i obuće. Predaju kontejnera obavili su učenici naše škole sa nastavnikom praktične nastave Ćatić Zaimom i direktorom Elmedinom Lukačem. U ime uposlenika i učenika OŠ Mehmed beg Kapetanović Ljubušak kontejner su preuzeli učenici te škole, njihova nastavnica Mirsada Lukač i direktorica Điđana Sarić.

Primopredaji kontejnera prisustvovali su i predstavnici Studentske humanitarne organizacije „Ruku na srce“ koji su tom prilikom uručili zahvalnice školama za doprinos u realizaciji ove humanitarne akcije. Medijsku pažnju ovom humanom i korisnom projektu dali su TVSA i SENS.

Nastavnica građanskog obrazovanja Mirsada Lukač koja je pripremala učenike OŠ „Mehmed beg Kapetanović Ljubušak“ za prošlogodišnje takmičenje „Projekt građanin“ za Općinu Centar održanog u našoj školi istakla je : „ U sklopu  predmeta građansko obrazovanje radi se „Projekt građanin“ gdje učenici odaberu neki problem iz svoje zajednice, istraže mjere javne politike i daju svoj prijedlog za rješenje tog problema. Ono što smo mi uvedjeli da zaista jeste problem, da se puno odjeće koja je još uvijek nosiva  nađe u kontejnerima i oko kontejnera za smeće i da je ljudima teško doći do adekvatnih mjesta gdje mogu odložiti svoju staru odjeću i onda se odluče baciti je u smeće. U zemljama u okruženju postoje kontejneri za odlaganje stare odjeće i obuće, pa smo tako i mi došli na ideju da se možda može napraviti jedan takav kontejner. Ostvarili smo saradnju sa organizacijom „Ruku na srce“, koja nam je pomogla da obezbjedimo sredstva od kojih je kupljen materijal, a učenici Srednje škole metalskih zanimanja su od tog materijala sve to napravili i takav jedan kontejner postoji i u njihovoj školi. Ovo je jedan veliki uspjeh za sve nas, jer je jedna naša ideja odnosno projekat doživio evo i svoju realizaciju. Kontejner je danas postavljen u našoj školi i on će u budućnosti biti na raspolaganju svim našim učenicima, njihovim roditeljima, uposlenicima škole i stanovnicima Koševskog brda, a volonteri iz organizacije „Ruku na srce“ će redovno tu odjeću preuzimati i distribuirati je svojim redovnim korisnicima. Učenici Srednje škole metalskih zanimanja vjerujem da su takođe produhovljeni i obogaćeni činjenicom da su dali svoj doprinos jednom ovakvom humanom cilju“

Učenik naše škole Rijad Gojak, jedan od učesnika u izradi kontejnera rekao je za medije: „ Na prošlogodišnjem takmičenju u našoj školi imali smo priliku vidjeti sve projekte, ali nam se najviše dopao projekat OŠ „Mehmed beg Kapetanović Ljubušak“. Ponudili smo im da učestvujemo u realizaciji njihove ideje tako što ćemo izraditi kontejner za odlaganje odjeće i obuće. Na časovima praktične nastave uz stručnu pomoć našeg nastavnika Zaima Ćatića napravili smo dva kontejnera od kojih je jedan postavljen u našoj školi a drugi evo danas predajemo ovoj osnovnoj školi. Smatram da smo ispravno postupili i doprinijeli realizaciji ideje od koje će imati koristi i oni koji žele svoju odjeću nekome pokloniti i oni kojima je ta odjeća potrebna. Veoma smo ponosni na to i nije nam bilo nimalo teško raditi na izradi i postavljanju kontejnera.“

Predstavnik studentske humanitarne organizacije „Ruku na srce“ Adnan Lukač izjavio je: „Ideja je krenula od učenika OŠMehmed beg Kapetanović Ljubušak“. Oni su se obratili našem udruženju za pomoć u pronalaženju sredstava za realizaciju projekta. Obezbjedili smo sredstva od Kabineta potpredsjednika FBiH, gospodina Milana Dunovića. Završnica ovog projekta jeste ovo današnje postavljanje jednog kontejnera koji će sigurno pomoći našoj organizaciji u snabdijevanju socijalno ugroženih porodica odgovarajućom odjećom i obućom koja nekome više ne treba, a njima će itekako koristiti. Mi ćemo povremeno dolaziti u ove dvije škole i preuzimati prikupljenu odjeću i obuću iz kontejnera. Nadamo se da će to biti što češće, što će značiti da ćemo imati više odjeće za podijeliti. Postoji već ustaljen proces snabdijevanja ugroženih porodica odjećom, obućom i hranom, gdje članovi takvih porodica dolaze u naše sjedište i preuzimaju ono što im je neophodno. Posebno se želim u ime naše organizacije zahvaliti Srednjoj školi metalskih zanimanja koja već duže vrijeme podržava naše projekte i humanitarne akcije i to na vrlo efikasan i konkretan način. Kad je u pitanju ovaj projekat htio bih posebno istaći učešće gospodina Zaima Ćatića nastavnika praktične nastave u ovoj srednjoj školi koji je dizajnirao kontejner i dao veliki doprinos izradi oba kontejnera.“